Youth Scholarship Competition

Youth Scholarship Competition

2020 Scholarship Winners

PCA is proud to announce the winners of the performing arts categories of the Youth Scholarship Competition! Gratitude goes out to our judges, Steven Hilderbrand (Piano, Strings, Wind/Brass/Percussion), Tregoney Shepherd (Musical Theatre/Drama Categories) and Cristy Welty (Classical Voice). Thank you all for helping us make the competition happen this year with the shift to virtual performances and communication.

You can watch the entries of each winner below

Piano: Division I

1st Place - Nathan Spencer
2nd Place - Annabelle Lee Williams
3rd Place - Levi Brownlie

Piano: Division II

1st Place - Jonathan Group
2nd Place - Nicholas Reyes
3rd Place - Abby Sanctuary

Strings: Division I

1st Place - Nathan Spencer

Strings: Division II

1st Place - Joseph Spencer

Winds, Brass & Percussion: Division I

1st Place - Mario Zamora
2nd Place - Luke Moore
3rd Place - Shaelyn Braithwaite

Musical Theatre: Division I

1st Place - Norah Steverson
2nd Place - Hyde Bosley
3rd Place - Ariella Centeno

Musical Theatre : Division II

1st Place - Aly Warren
2nd Place - Judah Neese
3rd Place - Sophia Grubert

Drama (All Ages)

1st Place - Aly Warren
2nd Place - Sophia Grubert
3rd Place - Georgia Harrington

Classical Voice: Division I

1st Place - Norah Steverson
2nd Place - Ariella Centeno
3rd Place - Hyde Bosley

Classical Voice: Division II

1st Place - Lily Grubert
2nd Place - Emma Steverson
3rd Place - Judah Neese

Nathan Spencer

First Place in Piano I

Annabelle Lee Williams

Second Place in Piano I

Levi Brownlie

Third Place in Piano I

Jonathan Group

First Place in Piano II

Nicholas Reyes

Second Place in Piano II

Abby Sanctuary

Third Place in Piano II

Nathan Spencer

First Place in Strings I

Joseph Spencer

First Place in Strings II

Mario Zamora

First Place in WB&P I

Luke Moore

Second Place in WB&P I

Shaelyn Braithwaite

Third Place in WB&P I

Norah Steverson

First Place in Musical Theatre I

Hyde Bosley

Second Place in Musical Theatre I

Ariella Centeno

Third Place in Musical Theatre I

Aly Warren

First Place in Musical Theatre II

Judah Neese

Second Place in Musical Theatre II

Sophia Grubert

Third Place in Musical Theatre II

Aly Warren

First Place in Drama

Sophia Grubert

Second Place in Drama

Georgia Harrington

Third Place in Drama

Norah Steverson

First Place in Classical Voice I

Ariella Centeno

Second Place in Classical Voice I

Hyde Bosley

Third Place in Classical Voice I

Lily Grubert

First Place in Classical Voice II

Emma Steverson

Second Place in Classical Voice II

Judah Neese

Third Place in Classical Voice II